Tutaj znajdziesz najważniejsze porady dla osób zdających maturę w roku 2023!

Autorka bloga

Nazywam się Krystyna Żelazny i na co dzień zajmuję się profesjonalnym przygotowaniem uczniów do matury z matematyki.  Prowadzę też specjalnie dedykowane dla maturzystów wydarzenia online. Jeśli jeszcze nie skorzystałeś to najwyższy czas! 

Dołącz do tysięcy maturzystów biorących udział w moich wydarzeniach online!

Zobacz też:

woman, burnout, multitasking-1733881.jpg

Co robić, gdy goni Cię stres przed maturą?

Stres towarzyszący maturze to dla wielu uczniów nieodłączny element kończącego się etapu życia szkolnego. Przed egzaminem dojrzałości pojawiają się nie tylko obawy o zdanie, ale również presja ze strony rodziców i nauczycieli. Dla niektórych uczniów stres może być motywujący, jednak jeśli jest zbyt duży, może prowadzić do braku koncentracji, zaniku motywacji i, co za tym idzie, niepowodzeń na egzaminie. Co więc warto robić, aby zmniejszyć poziom stresu przed maturą?

  1. Planowanie czasu

Istotnym elementem, który pozwala na zmniejszenie poziomu stresu jest odpowiednie zaplanowanie czasu nauki i odpoczynku. Ważne jest, aby podczas nauki nie przemęczać się i regularnie robic przerwy na odpoczynek – np. spacer, relaks przy muzyce lub czytanie książki. Planując czas należy pamiętać, żeby uwzględnić czas na spanie i pobudkę – sen jest bardzo ważny przed egzaminem, nie należy przeceniać znaczenia nauki w nocy.

  1. Motywacja

Znalezienie motywacji do nauki to kolejny element, który pozwala na radzenie sobie ze stresem maturalnym. Warto przygotować plan na przyszłość, określić, co chce się osiągnąć i czego można oczekiwać po maturze. Nie należy pozwolić na zastanawianie się nad negatywnymi scenariuszami, lecz skupić się na pozytywnych celach i tym, co przyniesie ich realizacja.

  1. Ćwiczenia

Mimo, że nauka jest ważna, to równie ważna jest aktywność fizyczna. Ćwiczenia pomagają wytłumaczyć stres i zmęczenie oraz poprawić nastrój i motywację. Dlatego warto wybrać się na spacer, do siłowni lub na zajęcia fitnessowe – cokolwiek pozwoli na relaks i oderwanie się od nauki.

  1. Kontakt z przyjaciółmi

Kontakt z przyjaciółmi i rodziną to ważne wsparcie w trudnych momentach przed egzaminem dojrzałości. Można porozmawiać z bliskimi o swoich obawach, podzielić się pomysłami na przyszłość lub po prostu porozmawiać na luzie. Dobrze jest znaleźć czas na spotkanie ze znajomymi i podejmować razem aktywności, które pomogą zredukować stres – np. gra w piłkę, grę planszową czy wieczorne kino.

  1. Zdrowa dieta

W końcowym etapie nauki przed maturą warto zwrócić uwagę na swoją dietę. Zdrowa dieta to nie tylko lepsze samopoczucie, ale również poprawa funkcjonowanie mózgu i zwiększenie zdolności koncentracji. Stężenie glukozy krwi jest bardzo ważne w czasie zdawania egzaminu, dlatego warto dbać o regularne posiłki, które dostarczają odpowiedniej ilości składników odżywczych. Unikać należy słodyczy, tłustych i ciężkostrawnych potraw.

Podsumowując – stres przed maturą towarzyszy prawie każdemu uczniowi, jednak warto pamiętać o tym, że poziom lęku i napięcia można zredukować. Planowanie czasu, odpowiednia motywacja, aktywność fizyczna, kontakt z bliskimi i zdrowa dieta to elementy, które pomogą w przetrzymaniu tej trudnej, ale jednocześnie wspaniałej przysłowiowej kropki na końcu szkolnej drogi.

Skorzystaj i weź udział w 4 MEGA POWTÓRKACH MATURALNYCH W KWIETNIU !

Shopping Cart